Değişim Programları

Koç Üniversitesi Uluslararası Programlar Ofisi (OIP) değişim programları için geniş fırsatlar sunmaktadır. Yurtiçi ve yurtdışındaki diğer üniversitelerin lisans düzeyinde eğitim veren programlarından ders almak isteyen öğrencilerin Ders Denklik Prosedürünü takip etmeleri gerekmektedir. Ders Denklik Prosedürü, KU OIP aracılığı ile veya kendi imkanlarınız ile gidilen okuldan alınan ders transferleri için geçerlidir.

Ders Denklik Prosedürü

  1. Ders Denklik Prosedürünü okuyunuz.
  2. Değişim programı kapsamında almayı düşündüğünüz dersleri akademik danışmanınız ile görüşerek planlayınız.
  3. Gideceğiniz okuldan almak istediğiniz dersler için Fakülte Yönetim Kurulu’ndan ön onay almanız gerekmektedir. Bu sebeple kesinleşen gidiş tarihinizden en geç 20 gün önce ön onay başvurunuzu yapmış olmalısınız. Fakülte Yönetim Kurulu ön onay başvurusu için ön onay formunu  doldurup, derslerin tanıtımlarını (syllabus) bu forma ekleyiniz. Formdaki herhangi bir eksiklik işlemlerinizin beklenenden uzun sürmesine sebep olacaktır.
  4. Formu doldurduktan iki hafta içinde, ders onay işlemleri Dekanlık Ofisi tarafından takip edilecek ve transfer talebinizle ilgili Fakülte Yönetim Kurulu kararı mail adresinize gönderilecektir.
  5. Ön onayını aldığınız derslerde, karşı okula gittikten sonra değişiklik olursa, ön onay sürecini ilgili formda “Update” seçeneğini işaretleyerek tekrar doldurunuz.
  6. KU’ya döndüğünüzde, resmi transkriptinizi Fakülte Dekanlık İdari Ofisine iletiniz.
  7. Transkriptiniz ve Ön Onay Kararınız arasında uyuşmazlık olmadığı taktirde, kesin FYK kararınız Kayıt Kabul Ofisine bildirilir. Kesin karar sonrası işlemler Kayıt Kabul Ofisi tarafından gerçekleştirilir.

Not: Kurumlararası Yatay Geçiş ile kabul edilen öğrenciler, kayıt işlemlerini tamamladıktan ve kendilerine KU mail hesabı açıldıktan sonra ön onay formunu doldurmalıdırlar.